Nova generacija gasilcev

pgd-kanal-dark-wide-133pxSredi decembra se je uspešno zaključil nadaljevalni tečaj za gasilca. Nadaljevalni tečaj sodi med temeljne učne programe v gasilstvu. Namen tečaja je bil usposobiti prostovoljne gasilce za opravljanje operativnih nalog - gašenje in reševanje v primeru različnih nezgod.

Tečajniki so se lahko seznanili z delovanjem gasilske organizacije in gasilskega društva, v procesu usposabljanja so se naučili opravljati naloge gašenja in reševanja, seznanili so z osnovami gorenja in gašenja, naučili so se ravnati z gasilsko tehniko in opremo in ju uporabljati. Prav tako so se seznanili z osnovami gasilske tehnike.

Tečaj je po programu trajal 99 ur, od tega je bilo 50 ur teoretičnega in 49 ur prakticnega pouka. Udeleženci tečaja so se lahko seznanili z naslednjimi učnimi vsebinami: organizacija gasilstva in pravne osnove, zaščita telesa in dihal, prva pomoč, požarna preventiva, razvrščanje, zaščita in reševanje, elektrika, vozila in oprema, požar in nevarne snovi, gradbeništvo in preskrba z gasilno vodo, tehnično reševanje in gasilska taktika. Del praktičnih vaj je potekal interno po društvih. Tako so morala društva za svoje tečajnike organizirati prikaz vaj, v kateri so se lahko preizkusili tečajniki z opremo, tehniko in taktiko.

Tečaja so se udeležili tečajnika le dveh gasilskih društev, iz PGD Kostanjevica na Krasu in iz PGD Kanal. Tečaja se je s strani PGD Kanal udeležilo devet pripravnikov, od tega sta bili dve članici nežnejšega spola. Teoretični pisni preizkus znanja je potekal v Kostanjevici na Krasu, kjer so morali tečajniki pisno odgovorjati na vprašanja iz vseh predmetov, ki so jih obravnavali skozi tečaj. Tečaj so uspešno opravili vsi naši tečajniki, za kar jim čestitamo. Z opravljenim tečajem so pripravniki postali gasilci in se bodo lahko pridružili sedanji operativi in izvajali operativne naloge v društvu.

Spoštovani občani!
PGD Kanal organizira zbiranje odpadnih kovin in papirja. Kontejnerja sta postavljena za gasilskim domom. Akcija zbiranja poteka od 2. novembra 2020. Mali kovinski kontejner je namenjen samo za kovine (brez gume, plastike ...), velik pa za papir (v ta zabojnik se ne odlaga kartona, knjig…). Sredstva bodo namenjena za nakup opreme. Hvala že vnaprej!